Skip links

OMURGA VE OMURİLİK TÜMÖRÜ AMELİYATLARI

Omurilik, beyinden kuyruk sokumuna kadar ilerleyen kısımdır. Bu kısım sayesinde insan vücudunda bölümler arası uyum sağlanır. Kol, gövde, beden arasında uyumu sağlayan bu kısımda omurga ya da omurilik tümörleri oluşabilmektedir.

Erişkinlerde genelde boyun bölgesinde, çocuklarda ise göğüs ve bel bölgesindeki omurilikte tümöre rastlanır. Hastada ilk olarak boyun, sırt, bel ağrısı şikâyetleri görülebilir. Daha sonraki evrelerde ağrı istirahate, ilaçlara rağmen geçmemeye başlayınca omurga ve omurilik tümörü ameliyatları yapılır.

Ameliyat Süreci

Tümör yakın bir bölgedeyse aspirasyon yöntemiyle biyopsi yapılır. Tümörün türü belirlenir. Omurganın sağlamlığına bakılır. Omurga sağlamlığı için gerekli görülürse vidalama yöntemi kullanılabilir. Bazı durumlarda tümör ameliyat edilemeyebilir. Bu durumlarda ağrıyı kesecek türden cerrahi yöntemler uygulanabilir. 

Omurga ve omurilik tümörü ameliyatları açık olarak mikrocerrahi yöntemiyle yapılabilmektir. Nöromonitörizasyon cihazı kullanılarak risk minimuma indirilir. Tümör çıkarılarak ameliyat tamamlanır. Ameliyat yaklaşık 4-5 saat sürer.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası şiddetli ağrılar yaşanabilir bunun için doktorun verdiği kuvvetli ağrı kesicilerden yararlanılır.

Yaklaşık 3 hafta sonra hasta normal hayatına dönebilir. Ancak iyileşme süresi hastanın ve tümörün durumuna göre değişiklik gösterebilir. Bu süreçte beslenmeye dikkat etmeli, ilaçlarını ihmal etmemelidir. Enfeksiyon kapmaması için yara yerinin bakımına özen gösterilmelidir.

Bize Ulaşın

Merak ettikleriniz hakkında daha fazla bilgi için lütfen tüm alanları eksiksiz ve hatasız doldurunuz.

Orhantepe Mah. Alaska Sokak No:11 Kartal İstanbul Turkiye

E-Posta: info@medicalinturkiye.com

Telefon: 549 736 46 04