Skip links
Meme Dikleştirme (Mastopeksi Operasyonu)

Meme dikleştirme memelerin sarkma durumunu ortadan kaldırmak ve göğüslere daha sağlıklı bir görünüm kazandırmak için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Memeler değişik nedenlerle sarkık hale gelebilir. Meme dokusunu yerinde tutan bağlar zamanla gevşeyebilir. Sorun meme dokusuna, deriye ya da her ikisine birden ait olabilir. Sonuçta adeta içi boş görünümlü sarkık meme ortaya çıkabilir. Mastopeksi operasyonları ile memelerde estetik olmayan bu görünümden kurtulmak mümkün hale gelmiştir. Meme dikleştirme ameliyatları her yaşta yapılabilir ancak gelişme döneminin sonuna kadar beklemekte fayda vardır. Gebelik ve süt emzirme durumları meme şeklini fazlasıyla etkileyebilir.

Girişim esnasında süt kanalları ve meme başı ilişkisi korunduğundan ve süt bezleri operasyondan etkilenmediğinden meme dikleştirme ameliyatı sonrası süt verilebilir.

Meme sarkmasında;

  • Tekrarlayan kilo alıp vermeler,
  • Hamilelik – emzirme,
  • İlerleyen yaş
  • Yerçekiminin etkisi gibi nedenler etkili olabilmektedir.

Ameliyat Süreci

Estetik meme dikleştirme ameliyatında, sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilir, fazla deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere getirtilir. Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında, ameliyathanede yapılır. 1,5-2 saat sürer. Sarkıklığın derecesine göre değişik şekillerde iz kalır.

 

Uygun hastalarda, sadece meme protezi konarak sarkıklık ortadan kaldırılabilir. Bu takdirde ameliyat izi, sadece meme başının kahverengimsi derisi ile göğüsün beyaz derisi ile olan birleşme yerine gizlenir ve minimal olur. İz bırakmayan mastopeksi ameliyatı yoktur. Ancak, bu izler başlangıçta belirgin, zamanla belli belirsiz hale gelen izlerdir.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı genellikle sorun yaratmaz. Ameliyat sırasında meme protezi kullanılmış ise birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Memeler üzerine sütyene benzer sargı uygulanır. 7 gün sonra sargı açılır.

Dikişler 7-10 gün sonra alınır. Hastaya 6 hafta sporcu sütyeni giydirilir ve masaj önerilir. Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur.

Ameliyatsız Meme Dikleştirme

Ameliyatsız meme dikleştirme operasyonu ameliyatsız bir çeşit meme büyütme tekniğidir. Meme implantları kullanarak meme büyütme operasyonu yaptırmaya vakit bulamayan kadınlar için uygun bir tekniktir.

Bu operasyonu diğerlerinden ayıran, meme dikleştirmek için ameliyat yerine enjekte edilebilir dolgu maddelerinin kullanılmasıdır. Bu operasyon hastadan kan alınması ile başlar ve yaklaşık 30 dakika içinde tamamlanır. Kandaki trombositler özel bir işlem ile kırmızı kan hücrelerinden ayrılırlar. Daha sonra bu çözelti trombositlerden hücresel büyüme faktörlerinin salgılanmasına neden olur. Enjekte edilebilir dolgu maddelerinden az miktarda, çözeltiye eklendikten sonra memedeki belirli bölgelere bu karışım enjekte edilir.

Ameliyatsız meme dikleştirme operasyonunun amacı iyi bir sutyenin işlevi ile aynıdır; Meme dikleştirme ve aradaki oluğu belirginleştirme. Bu operasyon için uygun adaylar meme boyutlarında büyük bir değişim beklemeyen kadınlardır. Memelerinin daha genç ve daha güzel bir şekil almasını isteyen kadınlar ameliyatsız meme dikleştirme operasyonu için uygun aday olabilir.

Bize Ulaşın

Merak ettikleriniz hakkında daha fazla bilgi için lütfen tüm alanları eksiksiz ve hatasız doldurunuz.

Orhantepe Mah. Alaska Sokak No:11 Kartal İstanbul Turkiye

E-Posta: info@medicalinturkiye.com

Telefon: 549 736 46 04