Skip links

SKOLYOZ-KİFOZ

Skolyoz, omurganın sağa ya da sola doğru eğriliğine verilen isimdir. Kız çocuklarında görülme olasılığı daha fazladır. Sebebi doğumsal ya da nedeni bilinmeyen durumlar olabilir. Skolyozu olan kişilerde kalça ve omuz asimetrik durur. Bir omuz daha öndedir.

Tedavi

Eğer skolyoz çok ilerlememişse tedavi ameliyatsız olarak yapılabilir. Erken teşhis bu yüzden çok önemlidir. Röntgen, manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı tomografi, skolyozmetre kullanılarak hastaya tanı konulur. Eğim 40 derecenin altındaysa konservatif tedavi uygulanabilir. Ağrı kesici ilaçlar, fizik tedavi, egzersiz, korse gibi yöntemler kullanılabilir. Eğim 40 derecenin üstündeyse cerrahi yönteme başvurmak gerekir.

Skolyoz Ameliyatı

Skolyoz cerrahisinde hastanın durumuna en uygun yöntem tercih edilir. Hastanın yaşı, hastalığın bölgesi gibi etkenler hangi yöntemin kullanılacağını belirler.

Ameliyattaki asıl amaç omurganın düzeltilmesidir. Bunun için sırt veya bel bölgesine çubuk ve vidalar yerleştirilebilir. Kullanılan nöromonitörizasyon cihazıyla oluşabilecek riskleri minimuma indirilir. Ortalama 4-8 saat süren  skolyoz ameliyatları risk taşıyan ameliyatlardandır.   

KİFOZ

Halk dilinde kamburluk olarak bilinen kifoz, omurganın öne doğru eğilmesiyle oluşur. Bunun sebebi genellikle duruş bozukluğudur. Hastalar oluşan görüntüden, sırt ağrısından ve yorgunluktan şikayetçi olabilirler.

Kifoz Tedavisi

Eğer sırt bölgesindeki eğrilik 40 derecenin üstündeyse egzersiz tedavisine başvurulur. 55-70 derece arasındaki eğriliklerde hastaya özel fizik tedavi uygulanır. Ancak eğim çok artmışsa, 70 derecenin üzerindeyse cerrahi müdahaleler yapılarak kamburluk düzeltilmelidir.

Cerrahi müdahale sonrası hasta 24 saat sonra ayağa kaldırılır. 3-4 gün içinde hastaneden çıkışı yapılır. 3 ay sonra hasta hafif egzersizlere başlayabilir. Tam iyileşme 1 yıl sonunda gerçekleşir.

Bize Ulaşın

Merak ettikleriniz hakkında daha fazla bilgi için lütfen tüm alanları eksiksiz ve hatasız doldurunuz.

Orhantepe Mah. Alaska Sokak No:11 Kartal İstanbul Turkiye

E-Posta: info@medicalinturkiye.com

Telefon: 549 736 46 04