Skip links

Kulak Estetiği (Otoplasti)

Kulak estetiği doğumsal ya da edimsel nedenli çok çeşitli şekil bozukluklarında tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Kulağın doğumsal olarak tam ya da kısmi yokluğu, kulak çevresi ekstra kıkırdak çıkıntıları, kulağın buruşturulmuş kâğıt gibi büzüşük olması (Consticted ear), Kaptan Spark gibi sivri kulaklar (Stahl’s ear) veya bir kaza sonucu kulağın kısmi ya da tümünün kaybı gibi durumlarda otoplasti ameliyatı ilk akla gelen çözüm olarak kabul edilir.

 Günümüzde otoplasti tedavisinin en sık tercih edildiği durum ise kepçe kulak deformitesidir.

Kepçe Kulak Deformitesindeki Anatomik Farklılıklar

Kepçe kulak doğuştan gelen bir bozukluktur. Kulağın kıkırdak yapısının anatomik özelliklerinde farklılıklar vardır. Kulak kepçesinin boyutları genellikle normaldir. Ancak kulak kepçesi ile kafa arasındaki açı 25°’den daha fazladır. Özellikle arkadan görüntülerde bu açının fazlalığı çok net olarak fark edilir.  Bu durum tek kulakta olabileceği gibi iki kulakta da görülebilir ve tedavisi mümkündür.

Tedavi Süreci

Ülkemizde kepçe kulak ameliyatı için en erken 12-13 yaşlarında onay verilmektedir. 3-6 yaş arasında ameliyat genel anestezi ile yapılırken 12-13 yaşlarından itibaren lokal anestezi ile yapılabilir.

Otoplasti tedavisinde kulak kepçesi ile kafa arasındaki açı kıkırdağa dikişler atılarak olması gereken düzeye çekilir. Özellikle kulak kepçesinin üst bölümünün yakınlaştırılmasına dikkat edilmelidir. Çünkü kulak kepçesinin orta bölümü geri çekilirken üst kısmı geri çekilmezse gene hoş gözükmeyen bir görüntü ortaya çıkar. Eğer kulak kepçesi üstündeki kıvrımlar yetersiz oluşmuşsa özel dikişler yardımı ile bu kıvrımlar tekrar belirginleştirilir. Kulak arkasından bir miktar cilt çıkartılır. Böylece ameliyat sonrası fazlalık cildin kulak arkası oluğunda birikmesi engellenir. Kulak kepçesi kıkırdağına yapılan müdahaleler sonrası kıkırdağın yüzeyi düzgün ve düzenli olmalı, kulak kepçesinin kenarında tırtıklanmış gibi görüntüler oluşmamasına dikkat edilmelidir.

Kulak düzeltilmesinde sadece cilt çıkartılmasının yeterli olmadığı en az 150 yıldır bilinen bir gerçektir. Operasyon kulağın arka tarafından yapıldığı için görünen bir ameliyat izi olmaz. Tedavide kulak kepçesinde saptanan problemler düzeltilir. Kulak estetiği operasyonu 1-2 saat kadar sürer.

Operasyon sonrası

Kulak estetiği sonrası kulak kepçesini içine alan ve 1 hafta kadar süren bir bandaj kullanılır. Bu bandajın kullanımında çok titiz olmak gerekir. Bandaj sayesinde kulakta oluşabilecek kan birikimini engellenirken ve ameliyat sonrası şişlik ise en az düzeye inecektir.  Otoplasti sonrası enfeksiyon, kan birikimi gibi istenmeyen durumlar nadiren görülebilir.

Otoplasti ameliyatı sonrası hastanede kalmak gerekmemektedir. Hasta bandajla da olsa 2.-3. günde normal hayatına dönebilir. Ancak kulağın büküleceği herhangi bir aktiviteden 1.5 ay kadar kaçınılmalıdır.  Dikişler 10 gün içinde alınır veya kendiliğinden erir. Kulaktaki şişliklerin geçip şeklin tam olarak ortaya çıkması 2-3 ayı bulur.

Bize Ulaşın

Merak ettikleriniz hakkında daha fazla bilgi için lütfen tüm alanları eksiksiz ve hatasız doldurunuz.

Orhantepe Mah. Alaska Sokak No:11 Kartal İstanbul Turkiye

E-Posta: info@medicalinturkiye.com

Telefon: 549 736 46 04