Skip links
MİDE BALONU

Obezite tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri olan mide balonu uygulaması, mide içerisine yerleştirilen 600-700 cc hacmindeki bir balon yoluyla mide hacmini küçülterek, hastaların diyete adaptasyonunu kolaylaştıran bir yöntemdir. Özellikle ameliyat istemeyen hastalarda, beden kitle indeksi ameliyata uygun olmayan ve kilo vermek isteyen hastalarda ya da süper morbid obez hastalarda ameliyata hazırlık aşamasında tercih edilen bir yöntem olması ile dikkat çekmektedir.

 

Mide Balonu Nasıl Yapılır?

Mide balonu uygulamasında hastanın midesine kilo vermeye yardımcı olacak balon yutma ya da endoskopi yöntemi ile mideye yerleştirilebilir. Tıp literatüründe ki adı Elipse olan yutulabilir mide balonu ile hastanın iştahının kesilmesi hedeflenmektedir.

Mide balonu taktıranlar fazla kilolarının yaklaşık % 20’sini verebilmektedirler. Bu aşamada motivasyon ve diyetisyen takibi önem kazanmaktadır.

Mide Balonu Öncesi

Mide balonu öncesinde doktor hasta ile süreci detaylı olarak konuşur. Mide balonu işlemi öncesinde hastanın midesini rahatlatmak amacı ile hastaya ilaç tedavisi uygulanabilir.

Mide Balonu Operasyonu Sonrası Yemek Yeme Nasıl Olur?

Mide balonu yerleştirildikten 1-2 gün sonra hastalar normal hayatlarına dönebilirler. İşlem sonrasında geçici bir süre mide bulantısı kramp gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bu rahatsızlıklar için doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalıdır.

Mide balonu uygulamasının ardından hastaya herhangi bir diyet programı uygulanmamaktadır. Ancak işlemin başarılı olabilmesi için hastanın fiziksel aktivitelere önem vermesi ve sağlıklı beslenmesi gerekmektedir.

Mide Balonu Tedavisi Kimlere Uygundur?

Mide balonu uygulaması vücut kitle endeksi 27-35 arasında olan kilolu hastalar için uygun bir yöntemdir. Mide balonu yöntemi ile hastanın bir yıl içerisinde fazla kilolarından kurtulması mümkündür.

Obezite derecesi daha düşük hastalarda daha çok tercih edilen mide balonu yönteminin başarı oranı hastanın azmi ve motivasyonu ile doğru orantılıdır.

Bize Ulaşın

Merak ettikleriniz hakkında daha fazla bilgi için lütfen tüm alanları eksiksiz ve hatasız doldurunuz.

Orhantepe Mah. Alaska Sokak No:11 Kartal İstanbul Turkiye

E-Posta: info@medicalinturkiye.com

Telefon: 549 736 46 04