Skip links
Karın Germe Estetiği ( Abdominoplasti)

Karın, insanın dış görünümüne doğrudan yansıyan, estetik önemi olan bir vücut bölgesidir. Karın bölgesinde doğumdan sonra meydana gelen cilt çatlakları, karın duvarını oluşturan kasların gevşemesi sonucu karında sarkma, gevşeme, yağ birikimi ve şişkinlik gibi deformasyonlar sık olarak karşılaşılan sonuçlardır. Abdominoplasti, yani karın germe estetiği, orta ve alt karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun alınarak, karın duvarı kaslarının eski gerginliğini ve sıkılığını sağlayan estetik ameliyat olarak adlandırılır.

Karın germe ameliyatının sonuçları teknik olarak kalıcı olmakla birlikte, işlemden sonra uygulanacak egzersiz programı ve kilo konusundaki dikkat, sonucun uzun yıllar devamını sağlayacaktır. Aksi takdirde, kilo alıp vermeye devam edilecek olursa, elde edilen sonuç büyük oranda etkilenebilir. Bu nedenle ileri derecede kilo vermeyi düşünenler veya gelecekte gebelik planlayanlar karın germe ameliyatını ertelemelidirler.

Tedavi Süreci

Karın germe ameliyatı için uygulanan iki teknik mevcuttur. Bu yöntemler;

  1. Tam karın germe (total abdominoplasti)
  2. Mini karın germe (mini abdominoplasti) olarak sıralanır.

 Bu iki teknikten hangisinin hasta için en iyi sonucu vereceği belirlenirken karın bölgesindeki problemin ne kadar geniş bir alana yayıldığına bakılır. Mevcut olan problemler hafif derecede ve sadece göbek deliğinin alt kısmını ilgilendiriyorsa mini karın germe ameliyatı (mini abdominoplasti) yeterli olur. Benzer problemler göbek deliğinin üst seviyesine de taşıyorsa tam karın germe ameliyatı (total abdominoplasti) yöntemi tercih edilir.

 

Total Abdominoplasti (Tam karın germe ameliyatı) sırasında, göbek deliğinin birkaç cm üst seviyesi ile kasık bölgesinin başladığı seviye arasında kalan fazlalık olan deri ve yağların tamamını çıkarılır. Bu bölgedeki yağları ellerinizin arasına aldığınızda fazlalıklar yanlarda nereye kadar uzanıyorsa, bu uzantının en uç noktaları da çıkarılacak derinin yan sınırları oluşturur.

Mini Abdominoplasti (Mini karın germe ameliyatı) ile çıkarılacak olan fazlalık deri ve yağların tamamı göbek seviyesinin altında kalır. Fazlalık deri ve yağları kesilerek çıkarılır. Karın kaslarının alt kısmında gevşeme ve ayrılma varsa kaslar birbirine yaklaştırılarak dikilir. Bu işlemin ardından yukarıdaki deri kenarı aşağıya doğru gerdirme yapılarak alt kenara dikilir. Bu ameliyatta göbek deliğine hiç dokunulmaz. Ameliyat sınırlı bir bölgede yapıldığı için etkisini karın bölgesinin tamamında göstermez. Etki alanı sadece göbek deliğinin altında kalır.

Abdominoplasti uygun donanıma sahip bir hastane ortamında yapılması gereken bir tedavi yöntemidir. Ameliyatta genel anestezi uygulanır. Karın germe ameliyatı yaklaşık 3-3,5 saat, karnın büyüklüğüne göre bazen 4 saat sürer.  Ameliyat sonrasında hastanın durumuna göre genelde 1-2 gün hastane bakımı yeterli olur.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Dönemi

Total Abdominoplasti sonrası hasta 3-4 saat sonra bir kişinin yardımıyla ayağa kalkıp yürümeye başlayabilir. 1 gün sonra hasta tamamen yardımsız hareket edebilir. Ameliyattan 2-3 gün sonra banyo yapabilirsiniz. Ameliyattan sonra birkaç gün içinde kendi işinizi kendiniz yapabilecek derecede iyileşirsiniz.

 Ameliyat sonrası ilk hafta içinde ıkınma, öksürme, ağır kaldırma gibi karın bölgenize yük binecek hareketlerden uzak durulması gerekir.  Hasta 4-5 gün sonra uçak yolculuğu yapabilecek düzeye, kendisini iyi hissetmesi halinde  7-10 günlük istirahatın ardından ağır işlerde çalışmamak şartıyla iş hayatına dönebilir.

Mini karın germe, daha dar bir alanı kapsadığı için ameliyat süresi de daha kısadır. Genelde 1-1,5 saat sürer. İyileşme dönemi de doğal olarak daha hafif ve daha kısadır. Mini karın germe ameliyatı olduktan 3-4 gün sonra rahatlıkla ofis ortamında çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Merak ettikleriniz hakkında daha fazla bilgi için lütfen tüm alanları eksiksiz ve hatasız doldurunuz.

Orhantepe Mah. Alaska Sokak No:11 Kartal İstanbul Turkiye

E-Posta: info@medicalinturkiye.com

Telefon: 549 736 46 04