Skip links
TÜP MİDE AMELİYATI (Slevee Gastrekromi)

Tüp mide yani Sleeve Gastrektomi ameliyatı midenin cerrahi yollarla küçültülmesi işlemidir. Aşırı kilo problemi olan hastaların midelerine yapılan cerrahi müdahale tüp haline getirilerek mide yemek borusuna bağlı bir organ gibi çalışır.

Normal yollarla kilo vermenin uzun zaman alması ve herkese uygun olmaması günümüzde tüp mide ameliyatlarına olan talebin artmasına neden olmuştur.

TEDAVİ

Tüp mide ameliyatından önce hastalar çok geniş tetkiklerden geçmektirler. Ameliyata engel olabilecek durumlar varsa hasta bu aşamada cerrahiye uygun hale getirilir. Bu noktada önemli olan hastanın ameliyata herhangi bir sorun olmadan girmesini sağlamaktır.

Tüp mide ameliyatı anestezi altında gerçekleştirilen bir cerrahi uygulamadır. Çoğu zaman kapalı (laparoskopik) yöntemlerle yapılan bir ameliyattır. Tüp mide ameliyatı cerraha ve hastaya göre mideye açılan 4 veya 5 delik ile gerçekleştirilmektedir. Buna ek olarak gelişen teknolojiler ile tüp mide ameliyatlarının yapay zekâ yöntemleriyle yapılması da mümkün hale gelmiştir.

Sleeve Gastrekromi işlemi esnasında hata yapıp mideyi gereğinden fazla küçültmemek adına yemek borusunun çapı kadar mide girişine bir kalibrasyon tüpü yerleştirilir. Bu kalibrasyon tüpü sayesinde mide yemek borusunun devamıymış gibi küçültülürken aşırı darlık ve tıkanma oluşması engellenmiş olur. Cerrahi uygulamanın ardından bu tüp çıkartılır.

Yapılan tüm işlemlerin ardından yapılacak birden çok tekitle kaçak olup olmadığı test edilir.  Bu benzer testler ameliyat sonrasında da yapılabilmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında hastanın hastanede tedavi görme süreci 2-3 gün arasındadır. Ameliyatın ardından kendini iyi hisseden hastalar ameliyattan 5-7 gün sonra iş hayatlarına dönebilmektedirler.

 Tedavi sonrasında hastanın kendini zorlamadan sosyal hayatına devam etmesi oldukça önemlidir. Ameliyat olmuş birey zorlayıcı olmayan günlük aktivitelerini gerçekleştirebilirler. Tüm bunlara ek olarak tüp mide ameliyatından sonra hastanın beslenme düzenine uygun hareket etmesi ameliyatın başarı oranını arttıran en önemli unsurlardan bir tanesidir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Başarı Oranı

Tüp mide ameliyatlarında başarı oranı oldukça yüksek seyretmektedir. Ameliyatın ardından hastalar fazla kiloların %70-%80’nini 1 yıl içerisinde vermektedirler. Birçok hasta ameliyatı takip eden 10 yıllık süreç içerisinde kilolarını korumaktadırlar.

Tüp mide ameliyatlarının ardından sağlıklı yaşama önem veren ve doktor tavsiyelerine uyan hastalarda Tüp mide (Slevee Gastrekromi) yöntemi ömür boyu sağlıklı yaşam fırsatı sunmaktadır.

Bize Ulaşın

Merak ettikleriniz hakkında daha fazla bilgi için lütfen tüm alanları eksiksiz ve hatasız doldurunuz.

Orhantepe Mah. Alaska Sokak No:11 Kartal İstanbul Turkiye

E-Posta: info@medicalinturkiye.com

Telefon: 549 736 46 04