Skip links
MEME KÜÇÜLTME

Meme küçültme, meme üzerindeki fazla deri, yağ ve bez dokularının alınması ve sarkmış olan meme başının tekrar eski konumuna getirilerek dik halinin oluşturulmasıdır. Büyük göğüsler estetik bir görünümü engellediği gibi aynı zamanda kişilerin hayatında fiziksel olarak bir takım zorluklara neden olabilmektedir. Bu olumsuzlukların engellenmesi ve büyük göğüslerin normal boyutlara getirilmesi için meme küçültme ameliyatları son dönemlerin popüler estetik ameliyatları arasında yer almaktadır. 

Meme Küçültme Ameliyatı

Büyümesi durmuş ve hormonal bir hastalığı olmayan kişilerde meme küçültme ameliyatı düşünülebilir. Memelerin büyüklüğüne göğüs kafesinin yapısına ve cilt özelliklerine göre ameliyat tekniği belirlenir. Tüm tekniklerde meme küçültülürken aynı zamanda dikleştirilir.

Ameliyat Öncesi

Göğüs küçültme işlemi öncesinde uzman doktorlar tarafından her hastanın detaylı bir muayenesi yapılarak, tüm şikâyetleri ve beklentileri dinlenmelidir Yapılabilecek ameliyat ve olası sonucu hakkında hasta bilgilendirilir Hastaların eğer kullanıyorsa sigarayı 1–2 hafta önceden bırakması gerekmektedir.

Operasyon Süreci

Meme küçültme ameliyatlarında meme derisi ve bez dokusu fazlalığı alınmaktadır. Bu işlem için farklı yerlerden kesiler yapılmakta ve izler genellikle gizlenmeye çalışılmaktadır. Orta derecede büyük olan ve sarkık olan bir meme küçültme işleminde izler meme başı çevresi ve aşağıya uzanan dik bir çizgi, buna karşılık çok aşırı derecede büyük olan bir göğüs küçültme hastasında ise bunlara ilaveten meme altında yatay bir iz (ters T) oluşabilecektir. Deformasyon ne kadar az ise izlerde o kadar az olacaktır.

Genel olarak göğüs küçültme ameliyatları 2-3 saat kadar sürerler ve genel anestezi altında gerçekleştirilirler. İlk saatlerde ortaya çıkabilen ağrı problemleri oluşması durumunda doktorlar tarafından süratle gerekli tedaviler uygulanır ve hasta ağrılarının azalması sağlanır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Hastalarda dikişler deri içlerinden ve gizli olarak yapıldığından pansumanlar açıldığında kişi dikişleri görmez. Sadece kesileri fark eder ve onlarda yapıştırılmış gibi durur. Bir gün içinde kalkıp yürümeye başlayabilir, 1-2 günde kendi basit işlerini yapabilir ve her hastada farklı olmak üzere 4-10 günde normal hayatlarına dönebilirler. Hastalarda belli bir süre ağır sportif faaliyetler yasaklanır. Yaklaşık 2 hafta kadar normal sutyen yerine medikal olarak üretilmiş özel sutyenler kullanırlar.

Bize Ulaşın

Merak ettikleriniz hakkında daha fazla bilgi için lütfen tüm alanları eksiksiz ve hatasız doldurunuz.

Orhantepe Mah. Alaska Sokak No:11 Kartal İstanbul Turkiye

E-Posta: info@medicalinturkiye.com

Telefon: 549 736 46 04