Skip links
Jinekomasti

Jinekomasti, erkeklerde meme büyümesi rahatsızlığının tıp dilinde ki tanımıdır. Meme büyümesi erkeklerde çok sık karşılaşılan bir durumdur. . Erkeklerde meme büyümesi iki taraflı olabildiği gibi tek taraflı da olabilir. Tek taraflı jinekomastilerde iyi huylu ve kötü huylu tümör olup olmadığının araştırılması gerekir. Meme büyüklüğüne erkeklerde çok sık rastlanır ve genç sağlıklı erkeklerde % 40’a yakın oranlarda bulunabilir. Ergenlik döneminde ve yeni doğanlarda bu oran % 70 düzeyine kadar çıkar.

Hastalık olarak jinekomasti gelişiminin ana nedeni kanda kadınlık hormonu olan östrojenin artması buna karşılık erkeklik hormonu olan testosteronun azalmasıdır.

Bu nedenle aşağıdaki hormon bozukluklarında jinekomasti olabilir:

  • Testosteron hormon eksikliği:
  • Östrojen üreten bazı tümörler
  • Karaciğer (siroz) ve böbrek hastalıkları (böbrek yetmezliği), tiroid bezi fazla çalışması,

Adrenal bez veya testisin hormon üreten tümörleri jinekomastinin çok nadir rastlanan nedenleri olmakla beraber mutlaka ekarte edilmelidir.

Tedavi Yöntemleri

Jinekomasti derecelerine göre 3 farklı seviyeye ayrılmaktadır. Bu seviyeler hastalığın durumu ve sebebine göre farklılık gösterebilir. Ameliyat öncesinde yapılacak muayene ile meme büyümesi rahatsızlığının asıl sebebi ve en uygun tedavi yöntemi tespit edilir. Ameliyat öncesi yapılacak olan muayenenin oldukça detaylı ve dikkat olması önem taşımaktadır. Jinekomasti ameliyatında tercih edilen iki farklı tedavi vardır.

1- Eksizyonel Tedavi:

Eksizyonel meme tedavisi ile meme başının etrafındaki koyu bölgeden belirlenen bir sınırla içeriye girilmekte ve fazla olan doku kolay bir yöntemle çıkartılmaktadır. Eğer gerek görülürse deri parçası da çıkarılabilmektedir. Ekizyonel Tedavi’nin tek olumsuz yanı meme ucunun etrafında belirgin bir izin kalmasıdır.

2- Liposuction Tedavisi:

Bu yöntem ile fazla olan meme dokusu sadece 1-2 mm’ lik kesilerden doku içerisine uzatılan ince borular yardımıyla boşaltılmaktadır. Liposuction Tedavisi’nin diğer tedavi yöntemine göre olumlu tarafı ise, kesinlikle uygulama sonrasında iz kalmamasıdır. Bu tedavi yöntemi lokal anestezi ile gerçekleştirilir ve hasta aynı gün normal hayatına devam edilebilir. İyileşme süreci daha konforlu ve daha kısa sürelidir

Bu ameliyatlar sedasyon veya genel anestezi eşliğinde yapılabilir. Hastalar aynı gün ya da ertesi sabah evlerine gidebilirler. Jinekomasti sonrasında ortalama 5 günde işe dönmek mümkündür. Hastalar 3-4 haftadan sonra spor yapabilecek seviyeye gelirler.

Bize Ulaşın

Merak ettikleriniz hakkında daha fazla bilgi için lütfen tüm alanları eksiksiz ve hatasız doldurunuz.

Orhantepe Mah. Alaska Sokak No:11 Kartal İstanbul Turkiye

E-Posta: info@medicalinturkiye.com

Telefon: 549 736 46 04