Skip links
MİNİ GASTİK BYPASS

Yöntemi hem midenin hem de ince bağırsakların cerrahi işlem yoluyla küçültülerek gıda emilimini azaltan bir kilo verme ameliyatıdır.

Obezite cerrahisi ve metabolik bir cerrahi olan Mini Gastrik Bypass yöntemi kontrollü kilo vermek için uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde kilo problemli oluşabilecek hastalıklar da önlenmektedir.

TEDAVİ

Mini Gastrik Bypass ameliyatında uygulanan işlem Gastrik Bypass’a göre daha kısa ve daha kolay bir işlemdir. Gastrik Bypass yöntemine alternatif olarak çıkan bu tedavi yöntemi son yıllarda oldukça popüler bir hale gelmiştir.

Cerrahi işlem kapsamında ince bağırsağın başlangıç kısmında bulunan ortalama 200 cm büyüklüğünde ki bölüm kişinin yediği besinler için ayrılmaktadır. İnce bağırsaktan ayrılan bu bölümde sindirim ve emilim gerçekleşmesini sağlayan emilim ve safra sıvıları yer almaktadır.

Mini Gastrik Bypass ameliyatında bu kısım ile midenin çıkış kısmının yeri değiştirilir.

Mini Gastrik Bypass yöntemi genel anestezi altında kapalı yöntem uygulanarak yapılan bir cerrahi süreçtir. Bu tedavi yöntemi karın üzerinde 1 cm’den kısa olmak üzere açılan 4-5 delik üzerinden gerçekleştirilen yöntemdir.

Mini Gastrik Bypass operasyonunda RNY Gastrik Bypass operasyonuna göre daha uzun bir bağırsak bölümünün bypass edilmektedir. Bu işlem iki cerrahi uygulamayı birbirinden ayıran önemli bir farktır.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Mini Gastrik Bypass ameliyatı sonrasında ki iyileşme süreci diğer kilo verme ameliyatlarına benzer bir süreç içermektedir. Tedavi sonrasında hasta 2-3 gün arasında doktor gözetiminde kalmalıdır. Hastanın taburcu olmasının ardından iş hayatına dönmesi ortalama 1 haftadır.

Ameliyat sonrasında hastanın kendini zorlamadan sosyal hayatına devam etmesi, fiziksel olarak zorlayıcı olmayan fiziksel aktivitelere katılması ameliyatın başarılı olmasını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Hastaya uygulanan cerrahi işlem sonrasında doktor tavsiyelerine uyması, kendisine verilen diyet programına uyması tedavinin başarı oranını etkileyen en önemli etkendir.

Mini Gastrik Bypass Tedavisinde Başarı Oranları

Mini Gastrik Bypass yöntemi kilo verme tedavileri arasında başarı oranı en yüksek olan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. İnce bağırsağa yapılan cerrahi işlem sonucunda gıda emiliminin de azaltılması bu başarının ana sebepleri arasında yer almaktadır.

Ameliyattan sonra 1 yıl içerisinde hastalar fazla kilolarının  %75’ten fazlasından kurtulmaktadır. Cerrah işlem sonrasında başarı oranı birçok değişkene bağlı olmakla birlikte hastaların doktor talimatlarına uyması ve fiziksel aktivitelerine önem göstermesi halinde Mini Gastrik Bypass yöntemi uzun soluklu ve başarı oranı oldukça yüksek olan bir tedavi yöntemidir.

Bize Ulaşın

Merak ettikleriniz hakkında daha fazla bilgi için lütfen tüm alanları eksiksiz ve hatasız doldurunuz.

Orhantepe Mah. Alaska Sokak No:11 Kartal İstanbul Turkiye

E-Posta: info@medicalinturkiye.com

Telefon: 549 736 46 04