Skip links

GASTRİK BYPASS

Gastrik Bypass, aşırı kilolu hastalara uygulanan bir mide ameliyatı tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi ile bir yandan gıda alımı azaltılırken diğer yandan gıda emiliminin azaltılmasını sağlanarak hastanın hızlı bir kilo verme sürecine girmesine olanak sağlar.

Tedavi

Obezite (aşırı kilo) problemi kişilerde sosyal hayatta yaşattığı problemlere ek olarak birçok sağlık probleminin de önde gelen nedenleri arasında yer alıyor. Bu nedenleri;

  • Kalp rahatsızlıkları
  • Karaciğer yağlanması
  • Diyabet Hastalığı
  • Nefes almada yaşanan sorunlar
  • Tansiyon rahatsızlıkları olarak sıralamak mümkündür.

Gastrik Bypass, doğal yollarla kilo veremeyen ya da sağlık sorunları nedeni ile bir an önce kilo vermesi gereken hastalarda tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi kapsamında hastanın midesinin büyük bir bölümü alınır ve mide küçük hacimli bir hale getirilir. Oluşturulan bu küçük mide ince bağırsakla birleştirilir.

Gastrik Bypass yöntemi oldukça kolay ve kısa süreli bir işlemdir. Yapılan araştırmalara göre Gastrik Bypass yönteminde başarı oranları da oldukça yüksektir.

Ameliyattan sonra hastanın beslenmesi iyileşme ve kilo verme süreçlerinde en önemli yapı taşını oluşturmaktadır. Gastrik Bypass sonrasında ilk 24 saat sıvı olmak üzere aşamalı bir beslenme programına uymak durumundadır. Bu beslenme düzeninde amaç ameliyat sonrası süreçlerde mideyi yormadan beslenmenin gerçekleştirilmesini sağlayabilmektedir.

Gastrik Bypass yönteminden sonra hastanın hafif ağrılar yaşaması olası bir durumdur. Bu durumda hasta doktor bilgisinde ağrı kesici kullanabilir. Ameliyat sonrasında hastanın düzenli aralıklarla kontrole gelmesi gerekir.

Ameliyat sonrasında hastanın durumuna göre 2-3 gün doktor gözetiminde kalmak yeterli olacaktır. Hasta ameliyattan 6 saat sonra destek alarak yürüyüşlere başlayabilir. Hasta taburcu olduktan sonra gündelik işlerini kendisi yapabilecek hale gelir. Gastrik Bypass ameliyatından sonra önerilen işe dönüş süresi ise 7 ila 10 gün arasındadır.

Bize Ulaşın

Merak ettikleriniz hakkında daha fazla bilgi için lütfen tüm alanları eksiksiz ve hatasız doldurunuz.

Orhantepe Mah. Alaska Sokak No:11 Kartal İstanbul Turkiye

E-Posta: info@medicalinturkiye.com

Telefon: 549 736 46 04