Skip links

GLOKOM 

Halk arasında “Göz Tansiyonu” ya da “Karasu Hastalığı” olarak bilinen glokom, göz içi basıncının sıklıkla yükselmesi nedeniyle görme sinirinin zarar görmesidir. Buna bağlı olarak kişinin görme alanı yavaş yavaş daralır. Kendini hastalığın en son aşamalarında fark ettiren sinsi bir hastalık olan glokom, geç tanı konulduğunda görme sinirinde onarılması mümkün olmayan ciddi tahribatlar oluşturabilmektedir.

Glokomun öz içi basıncı normalden yüksek olan kişilerde gelişme riski daha yüksektir; ancak göz içi basıncı yüksek olan herkeste glokom olabileceği anlamına gelmez. Glokomun genetik ile ilişkisi olabilir. Ailesinde glokom olan kişilerde gelişme riski daha yüksektir. Diğer bir deyişle, bir veya birden fazla gende bozukluk olabilir ve bu bireyler hastalığa karşı daha hassas hale gelebilir.

Glokomun belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Sabahları belirginleşen baş ağrıları
 • Zaman zaman bulanık görme
 • Geceleri ışıkların etrafında ışıklı halkalar görülmesi
 • Televizyon izlerken göz etrafında ağrı

 Göz tansiyonu türlerine göre;

 • Açık açılı glokom
 • Dar açılı glokom

Olmak üzere ikiye ayrılır.

Glokom Tedavisi

Glokom detaylı bir göz muayenesi ile teşhis edilebilen bir rahatsızlıktır.  Tanı koymak için;

 • Göz içi basınç (GİB) ölçümü
 • Kornea kalınlığı (Pakimetrik) ölçümü
 • Bilgisayarlı görme alanı ölçümü
 • Optik sinir başı ve lifi ölçümü (ScanningLaser Oftalmoskopi) gibi yöntemler kullanılabilir.

Glokom halk arasında çok yaygın bir hastalık olmakla birlikte görme kaybını engellemenin tek yolu erken tanıdır. . Görme alanında glokoma bağlı belirgin hasar olmadıkça hasta bu kayıpların farkına varamaz. Bu nedenle düzenli aralıklarla göz muayenelerinin ve tetkiklerin yıllık periyodlarla yapılması önemlidir

Glokomun 3 farklı tedavi türü mevcuttur;

 1. İlaç Tedavisi

Öncelikle hastanın göz tansiyonu, ya gözdeki sıvının üretimini kısarak ya da çıkışını arttırarak düşürülür. Bu iki yöntem için kullanılan ilaçlar vardır. Bu ilaçlar, her gün belirli aralıklarla alınan ve de hayat boyu kullanılan ilaçlardır. İlaç tedavisine rağmen hastanın, göz tansiyonu düşmüyor ve görme alanı daralıyorsa; uygulanacak tedavi yöntemi çoğunlukla ameliyattır.

 1. Cerrahi Tedavi

Ameliyatla, gözün beyaz kısmında bir delik açılır. Dışarıdan görünmeyecek kadar küçük olan bu delikle, gözün içerisindeki fazla sıvı tahliye edilir. Ameliyat sonrası çoğunlukla glokom hastalığı ortadan kalkar. Bu durum tüm hastalarda mümkün olmamaktadır.

 1. Lazer Tedavisi

Göz tansiyonu tedavisinde lazer ışını ilk olarak, akut glokom krizi tedavisinde ve diğer gözün glokom krizine girmesinin engellenmesinde kullanılır.

İkinci olarak kronik glokom vakalarında, göz içinde yapılan sıvının dışa çıkışını kolaylaştırmak için lazer, süzgeç benzeri dışa akım kanallarına uygulanır. Lazerin göz tansiyonu tedavisindeki bir diğer kullanım alanı ise gözün dış kısmındaki renkli kısmın çevresindeki beyaz bölgeye lazer uygulanılmasıdır. Amaç, bu kısmın iç tarafında bulunan ve göz suyunu salgılayan bölgenin tahrip edilerek göz suyu üretiminin azaltılmasıdır.

SLOGAN: Gözünüze Gözümüz Gibi Bakıyoruz

KEYWORDS: Gloucoma, high eye prressure, intraocular pressure, glaucoma surgery

Bize Ulaşın

Merak ettikleriniz hakkında daha fazla bilgi için lütfen tüm alanları eksiksiz ve hatasız doldurunuz.

Orhantepe Mah. Alaska Sokak No:11 Kartal İstanbul Turkiye

E-Posta: info@medicalinturkiye.com

Telefon: 549 736 46 04