Skip links
VAJİNA DARALTMA

Vajina daraltma işlemi vajinanın normal doğum vb. birçok sebepten ötürü gevşemesi nedeniyle gerçekleştirilen bir işlemdir. Vajina daraltma işleminin cerrahi yönteme ek olarak lazer yolu ile yapılması da mümkündür. Bu işlemler sonucunda vajinanın tamamı daraltılmış olur.

Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

Gevşeyen vajinanın daraltılması işlemi cerrahi ve lazer yöntemi olmak üzere iki farklı yöntem ile gerçekleştirilebilir.

Ameliyat Yoluyla Vajina Daraltma

Ameliyat yoluyla vajina daraltma işlemi vajinoplasti adıyla da bilinmektedir. Bu işlem lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirebilir. Vajinanın girişinden itibaren 6-7 cm kadar iç kısma vajina dokuları çıkarılarak ve vajina içi emilebilen dikişler dikilerek vajina dokuları kat kat bir araya getirilir, bu sayede vajinanın tamamı daraltılmış olur.

Vajina daraltma operasyonu ortalama 45 dakika 1 saat arasında sürmektedir. Hastanın iyileşme süresi 4 ila 6 hafta arasında değişiklik göstermektedir. Ameliyat sonrasında birkaç saat dinlenen hastalar günlük aktivitelerine devam edebilirler.

İşlem sonrasında bölgenin temiz tutulması gerekmektedir. Vajinoplasti işleminin ardından 1 ay kadar deniz, havuz ve sauna kısıtlaması bulunmaktadır. İşlemin ardından ilk 6 hafta cinsel ilişki önerilmez.

Vajina daraltma işlemi sonrasında ağrı ve kanama semptomları görülebilir. Bu durumlarda bölgeye buz presi yapmak ve uygun ağrı kesici ilaçlar kullanmak semptomların hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Lazer Yöntemi ile Vajina Daraltma

Lazerle vajina daraltma işlemleri “Vajinal Rejuvenasyon” olarak adlandırılmaktadır. Vajinanın sıkılaştırılması için uygulanan bu yöntem cinsel hazzın arttırılması içinde tercih edilmektedir.

Lazerle vajina daraltma işlemleri ile sorunsuz, ağrısız acı duyulmadan vajina daraltma işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Ayrıca lazerle vajina daraltma işlemi ile cinsellik sırasında ağrının en aza indirilmesi ve gülme, öksürme gibi durumlarda sıklıkla karşılaşılan idrar kaçırma problemleri de ortadan kaldırılabilir.

Bu yöntem ile hafif ve orta şiddette ki genişlemelerin önüne geçilebilir. 15 cm’lik bir başlık ile vajina içini uygulanan daraltma yöntemi. Kullanılan cihaz ve hastaya bağlı olarak 6-8 hafta aralıklarla toplam, 3-4 seans uygulama gerektirebilir. Lazerle vajina daraltma işleminde sadece vajina girişine ağrı kesici merhemler sürülmekte ve bunun dışında herhangi bir ağrı kesici ya da anestezi uygulanmamaktadır.

Vajina Daraltma İşlemlerinde Başarı Oranı

Ameliyatlı ve ameliyatsız olarak iki yöntemi olan vajina daraltma işleminin başarı oranı oldukça yüksektir. Cerrahi işlemle gerçekleştirilen daraltma işleminin ardından normal doğum olmadığı gerçekleşmediği takdirde işlem ömür boyu kalıcıdır. Lazerle uygulanan tedavi yönteminde yılda 1 hatırlatma yapılması işleminin geçerliliğini koruması açısından önemlidir.

Bize Ulaşın

Merak ettikleriniz hakkında daha fazla bilgi için lütfen tüm alanları eksiksiz ve hatasız doldurunuz.

Orhantepe Mah. Alaska Sokak No:11 Kartal İstanbul Turkiye

E-Posta: info@medicalinturkiye.com

Telefon: 549 736 46 04