Skip links
LİPOSUCTİON

Erişkin insan vücudunda yer alan yağ hücreleri sabittir. Bu yağ hücrelerinin hacmi yaşam tarzı ve beslenme düzenine bağlı olarak artar. Böylece kilo alınır. Düzenli bir hayat, egzersiz ve uygun diyet fazla kilolardan kurtulmak için en önemli faktörlerdir. Fakat bu koşullara riayet eden bazı kişilerde dahi kaybolmayan inatçı yağ birikmeleri yaşanabilir.

Bu yağ birikim bölgelerindeki aşırı yağlanma diyet ve egzersiz yardımıyla bir ölçüye kadar ortadan kaldırılır. Liposuction cerrahi müdahale ile insan vücudundaki bu inatçı yağların alındığı bir işlemdir. Halk arasında yağ aldırma olarak isimlendirilen liposuction geçmiş yıllardan beri en çok uygulanan estetik işlemlerden biridir.

Vücudun bazı bölgeleri egzersiz ve diyete rağmen direnç gösterir. Bu bölgeler arasında öne çıkanlar şunlardır:

 • Karın
 • Kalça
 • Kol
 • Bel
 • Diz
 • Uyluğun iç kısmı
 • Uyluğun dış kısmı
 • Ayrıca erkelerde meme büyümesi (jinekomasti) tedavisinde de liposuction başarı ile uygulanmaktadır.

  Liposuction Nasıl Yapılır?

  Liposuction operasyonu, hastane ortamında, ameliyathanede ve anestezi uzmanının nezaretinde gerçekleştirilmelidir. Lokal anestezi ve damar yolu ile uyutma (sedasyon) kombinasyonu tercih edilir. Çok sınırlı küçük bölgelerde yalnızca lokal anestezi tatbik edilebilir.

Liposuction operasyonunda vücudun belli kısımlarındaki yağ fazlalıkları özel bir vakumla veya özel enjektörlerle çekilerek vücuttan ayrılır. Liposuction bir vücut kontur düzeltme operasyonudur. Katiyen bir zayıflama ameliyatı değildir.

Hacimce genişlemiş, diyet ve egzersize dirençli yağ dokusunun bedenden atıldığı bu müdahale ile var olan yağ hücrelerinin sayısı da azaltılmış olur.

Son dönemlerde liposuction operasyonunda ultrason enerjisinden de faydalanılmaya başlanmıştır. Bu işlem gerçekleşirken ultrason dalgaları ile parçalara ayrılan fazla yağ dokuları daha sonra vakumla vücuttan uzaklaştırılır.

Liposuction İşleminden Sonraki Süreç Nasıldır?

Liposuction işleminin ardından hastanın takriben 3 hafta boyunca özel bir korse giymesi gerekir. Hasta operasyonun gerçekleştiği gün veya ertesi gün evine gidebilir. Birkaç gün sonra da işine dönmesi mümkün hâle gelir.

Operasyondan sonra yağ alınan kısımlarda şişlik ve morluklar görülür. Ortalama 4 hafta sonra morluklar geçer. Takriben 2-3 ay sonunda da şişlikler iner ve nihai iyileşme gerçekleşir. Liposuction müdahalesinden sonra yapılan fiziksel egzersizler, masaj veya LPG uygulamaları sayesinde şişlikler daha hızlı inmekte ve deride daha az dalgalanma olmaktadır.

Bize Ulaşın

Merak ettikleriniz hakkında daha fazla bilgi için lütfen tüm alanları eksiksiz ve hatasız doldurunuz.

Orhantepe Mah. Alaska Sokak No:11 Kartal İstanbul Turkiye

E-Posta: info@medicalinturkiye.com

Telefon: 549 736 46 04