Skip links
Yüz Germe Ameliyatı (Facelift)

Yüz germe ameliyatı, yüzde oluşan deformeleri ortadan kaldırmak için yapılan bir estetik operasyondur. Yüzün insan vücudunda en akılda kalıcı ve dikkat çekici bölge olması yüz germe ameliyatlarına karşı olan ilginin artmasına neden olmuştur.

Günümüzde yaşlanmanın en belirgin belirtisi olan kırışıklık ve sarkmalar kendisini en çok yüzde belli eder. Devamlı olarak konuşmalarımız sırasında onu buruşturmamız, kasları kullanmamız, mimiklerimiz, dış hava koşulları ile sürekli olarak irtibat halinde bulunması, makyaj ve kozmetik ürünlerinin yaşlandırıcı etkileri gibi tüm koşullar maalesef yüzün oldukça çabuk bir şekilde yaşlanmasına neden olur.  Hatta yere basabilmemizi sağlayan yer çekimi bile maalesef yüzün giderek sarkması ve yaşlanması üzerinde etkilidir. Ancak sağlık sistemlerinin sunduğu imkânlar eşliğinde yüz gerdirme ameliyatları ile tüm bu etkilerden kurtulmak mümkün hale gelmiştir.

Yüz Germe Operasyonu Nedir?

Yüz germe operasyonu, yaşlanma ve yıllar geçtikçe yer çekiminin de etkisiyle beraber yüzdeki yağ dokusunun azalması ve derinin elastikliğini kaybetmesi üzerine ortaya çıkan kırışıklık ve sarkma problemlerini gidermek için gerçekleştirilen cerrahi bir müdahaledir.  Yüz gençleştirme ameliyatı olarak da adlandırılan yüz germe operasyonu (face lift) yanak ve boyun bölgesine uygulanan bir tedavi türüdür.

TEDAVİ SÜRECİ

Face lift operasyonu öncesinde varsa sigara kullanımı ameliyattan 10 gün önce bırakılmalı, güneşlenme ve cilt bakımı gibi alışkanlıklara ara verilmelidir. Ameliyat öncesinde hasta beklentilerini detaylı bir şekilde doktoru ile konuşmalıdır. Hastanın ameliyat sonrası süreç için bilgilendirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Yüz germe ameliyatının hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde ameliyathanede yapılması gerekmektedir. Genellikle genel anestezi ile yapılan bu ameliyat sedasyon desteği ile lokal anestezi altında da yapılabilir. Ortalama 2-2,5 saat süren bu ameliyattan sonra aynı gün eve çıkmak mümkündür. Yapılacak kombine ameliyatlar ameliyat süresini uzatıp, hastanede bir gün kalmayı gerektirebilir. Yüz germe ameliyatının izi mutlaka kalır, ancak belirgin bir iz değildir ve şakak bölgesinde saçlı deri içinde, kulak önü ve arkasında gizlenecek şekilde yapılır.

Tedavi Sonrası

Yüz Germe Operasyonu  sonrası komplikasyon azdır; yüzde

  • şişlik,
  • morluk,
  • uyuşukluk
  • gerginlik gibi durumlar oluşabilir.

Bazen yüz sinirleri anesteziden etkilenebilir, bu hastalarda yüzde hafif asimetriler görülebilir, ancak geçicidir.

Facelift sonrasında hastaya gözler, burun ve ağız açık kalacak şekilde pansuman yapılır ve yüz sarılır. İçeride birikimleri engellemek için, dren denen lastik borular konulabilir ve en geç 2 gün içinde alınır. Pansuman değişimleri ile takip edilip, 2-3.günlerde pansuman açılınca saçlar yıkanabilir. Dikişler ameliyattan sonra ortalama 5-7.gün içerisinde alınır.

Bize Ulaşın

Merak ettikleriniz hakkında daha fazla bilgi için lütfen tüm alanları eksiksiz ve hatasız doldurunuz.

Orhantepe Mah. Alaska Sokak No:11 Kartal İstanbul Turkiye

E-Posta: info@medicalinturkiye.com

Telefon: 549 736 46 04