Skip links

LASIK

Lazer tedavisi, gözde oluşan miyop, hipermetrop ve astigmatın tedavisinde kullanılan ve reaktif cerrahide bütün dünyada uygulanan en yaygın yöntemdir. Lazer ameliyatına uygun olmayan gözler için kişiye özel göz içi lens değişimi ameliyatları uygulanmaktadır.

Lasik Yöntemi

LASIK tedavisi miyopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi kırma kusurlarının Excimer lazer ile düzeltilmesidir. Bu yöntem halk arasında “göz çizdirme” olarak bilinmektedir. Miyopi uzağı, hipermetropi yakını net görememektir. Astigmatizma ise göze gelen ışığın retinada birden çok noktaya düşmesine bağlı olarak çarpık ve kırık görmektir. Göz lazer ameliyatında kornea dokusuna lazer ile yeniden şekil verilerek miyopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi kırma kusurlarının tedavisi amaçlanmaktadır.

Günümüzde lasik yöntemi en çok tercih edilen lazer tedavi yöntemlerden bir tanesidir. Bu tedavi öncesinde oldukça geniş çaplı bir tanı çalışması gerçekleştirilir.

Ameliyat öncesi muayene aşamasında gerçekleştirilen adımlar şu şekildedir;

 1. Tetkikler
 2. Muayene
 3. Damlalı göz muayenesi
 4. Ameliyat Karar

Tedavi öncesi

Hastanın tedavi günü yemek yemesinde hiçbir sakınca yoktur.

Hasta sadece;

 • Göz makyajı yapmamalı,
 • Parfüm kullanmamalı,
 • Kan sulandırıcı ilaçlar içmemelidir.

Tedavi sırası

Lasik tedavisi her bir göz için yaklaşık 4-5 dakika kadar sürer, ağrı ve acı hissedilmez. Hastanın tedavi boyunca rahat olması ve doktorun talimatlarına uyması çok önemlidir. Hasta, tedavi bittikten sonra lazer odasından gözleri bandajlanmadan çıkar.

Tedavi sonrası

Lasik tedavisi tamamlanan hasta, yaklaşık yarım saat süre ile bekletilir ve kontrol muayenesine alınır. Hasta, bu kontrolden sonra hastanemizden ayrılabilir. İlk gün; bulanık görme ve gözlerde 3- 4 saat batma, yanma ve sulanma olması normaldir. İlaç kullanımına doktorun tavsiye ettiği şekilde dikkat edilmesi gerekmektedir. Lasik tedavi sonrası baş ağrısı hissedilmesi durumunda kan sulandırıcı özelliği olmayan bir ağrı kesici alınabilir

Tedaviden Sonra Günlük Yaşama Ne Zaman Geçilebilir?

Lasik tedavinin ardından hasta genellikle ertesi gün gündelik hayatına dönebilmektedir. Tedavi sonrasında doktorun tavsiye ettiği şekliyle ilaç kullanımı ameliyatın kendisi kadar önem taşımaktadır. Tedavi sonrasında hastaların bir süre düzenli olarak güneş gözlüğü kullanması şiddetle tavsiye edilmektedir. Ayrıca gözün enfeksiyondan korunması adına yaklaşık 20 gün boyunca havuza veya denize girilmemesi gerekmektedir. Birinci aydan sonra arzu ederseniz, kozmetik amaçlı renkli lensleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kimler Lasik Yöntemi İle Tedavi Olabilir?

 • 18 yaşın üzerinde olan, gözlük veya lens kullananlar,
 • Göz dereceleri son 1 yılda 0,50 diyoptriden fazla değişmemiş olanlar,
 • 10 diyoptriye kadar miyopisi olanlar,
 • 6 diyoptriye kadar astigmatı, +4 diyoptriye kadar hipermetropisi olanlar,
 • Kornea dokusu kalınlığı yeterli olanlar,
 • Diyabet, romatizma gibi sistematik hastalığı bulunmayanlar,
 • Gözlerinde başka herhangi bir hastalık (kornea sivrileşmesi, göz tansiyonu vb.) bulunmayanlar,
 • Yapılacak ön muayene ve tetkikler neticesinde, göz yapısı ameliyata uygun bulunan kişiler lazerle tedavi edilebilmektedir.

KEYWORDS: LASIK method, laser, eye surgery, myopia, hyreropia, astigmatism

SLOGAN: YENİ BİR BAKIŞA NE DERSİNİZ ?

Bize Ulaşın

Merak ettikleriniz hakkında daha fazla bilgi için lütfen tüm alanları eksiksiz ve hatasız doldurunuz.

Orhantepe Mah. Alaska Sokak No:11 Kartal İstanbul Turkiye

E-Posta: info@medicalinturkiye.com

Telefon: 549 736 46 04