Skip links
İç Dudak Estetiği- Labioplasti

İç dudak estetiği, genital bölgenin iç kısmında kalan ve sarkan dudakların düzeltilmesi işlemidir. Normal şartlar altında bacaklar kapalıyken genital bölgede yer alan dış dudak bölgesi iç dudağı kapatır. Ancak iç dudak sarkması olan durumlarda iç dudak görünür hale gelir. Genital estetik operasyonları içerisinde yer alan bu cerrahi yöntem çoğu zaman sağlık sorunlarının giderilmesi için tercih edilmektedir.

Labiel hipertroti olarak da adlandırılan iç dudak sarkması kilo alıp verme, yaşlanma, doğum gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. iç dudak sarkması bölgede enfeksiyon oluşumu, kötü koku, akıntı, bölgede ağrı, cinsel hazzın azalması gibi olumsuz durumlara neden olabilmektedir.

Tedavi

İç dudak estetiği mevcut problemin ne olduğu ve hastanın talebine göre planlanır. Bir diğer adı labioplasti olan iç dudak estetiği çoğu zaman klitorsin üstünde ki fazla cilt dokusunu alma işlemi olan klitorohudoplasti işlemi ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilir.

Labioplasti işleminin tercihe göre lokal veya genel anestazi altında gerçekleştirilmesi mümkündür. Ortalama 45-60 dakika süren bu işlem ağrısız bir operasyondur. İç dudak estetiği işleminde sıkça tercih edilen iki yöntem bulunmaktadır. Hangi yöntemin kullanılacağına hastanın ihtiyacı ve talebi doğrultusunda ameliyattan önce karar verilir.

İç dudak estetiğinde sıklıkla kullanılan iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki iç dudağın küçültülmesi için yapılan kama çıkarma yöntemidir. Bu yöntem ile büyük olan iç dudağın tepe kısmından üçgen bir parça çıkartılır. Açıkta kalan kesimler dikilir.

Diğer yöntem ise kenar düzeltme ya da kenar çıkarma yöntemidir. Bu yöntemde iç dudak kenarlarında çıkıntı oluşturan kısımlar cerrahi yöntem kullanılarak alınır. Bu yöntemle hem iç dudağın hacmi küçültülür hem de iç dudak kenarları düzeltilir.

Tedavi Sonrası

İşlemin ardından hasta birkaç saat gözetim altında tutulduktan sonra evine gönderilir. İç dudak estetiği sonrasında bölgenin temiz ve kuru tutulması iyileşmenin sorunsuz gerçekleşmesi için büyük önem taşımaktadır.

İşlemin ardından 24 saat sonra hasta ayakta duş olacak şekilde banyo yapabilir. Ameliyat sonrası ilk günler hafif ağrıların olması doğaldır, hasta doktoruna danışarak ağrı kesici kullanabilir. Ayrıca bölgede enfeksiyonu önlemek için doktorun vereceği antibiyotiklerin özenle kullanılması gerekmektedir.

Labioplasti işleminden sonra ilk birkaç hafta hasta sportif aktivite, at binme, cinsel ilişki gibi faaliyetlerden 4 hafta kadar uzak durmalıdır.

İç dudak estetiği operasyonu ağrısız ve kalıcı bir işlemdir. Bu işlemin cinsel hayata herhangi olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Hatta iç dudağın düzeltilmesi ile birlikte ilişkide alınan karşılıklı cinsel haz artış göstermektedir. Ayrıca iç dudak estetiği operasyonu geçiren kadınların normal doğum yapmasında herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Son dönemlerin en çok tercih edilen genital estetik operasyonu olan iç dudak estetiği hem sağlık hem de estetik açısından oldukça önemli bir işlemdir. Buna ek olarak işlemin gündelik yaşamını kolaylaştırma, özgüvenini yerine getirme açısından da büyük önem taşımaktadır.

Bize Ulaşın

Merak ettikleriniz hakkında daha fazla bilgi için lütfen tüm alanları eksiksiz ve hatasız doldurunuz.

Orhantepe Mah. Alaska Sokak No:11 Kartal İstanbul Turkiye

E-Posta: info@medicalinturkiye.com

Telefon: 549 736 46 04