Skip links

Afyonkarahisar’da Termal Turizm

Türkiye’de termal turizm ve sağlık turizmi deyince akla ilk gelen isimlerden biri Afyonkarahisar’dır. Şehrin bu kadar ünlü olmasının sebebi bünyesinde 5 yıldızlı termal tesisleri, tarihi ve doğal güzellikleri, yöresel lezzetlerinin zengin olmasıdır. Afyonkarahisar kış turizminin gözdesi haline gelmiştir. Özellikle yarıyıl tatillerinde %100 doluluk oranı ile dikkat çekmektedir. Afyonkarahisar’da ,42 derecelik termal havuzlardan yaz kış yararlanabilirsiniz.

İhsaniye ilçesine bağlı Gazlıgöl belediyesindeki kaplıca ve madensuları, Roma döneminden bu yana önemini yitirmeyen Bolvadin ilçesindeki Heybeli Termal Turizm Merkezi, birçok hastalığa iyi geldiği belirtilen Ömer ve Gecek kaplıcaları ve il merkezindeki otelleriyle Afyonkarahisar, termal turizmde yıllardır ilk sırada yer alıyor.

Kentin dört ayrı bölgesindeki termal su havzası, çamur banyoları, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri, üçü Sandıklı ilçesinde 5 yıldızlı toplam 10 oteliyle yurt içi ve dışından gelen misafirleri ağırlıyor.Size zengin seçenekler sunuyor.Kaplıcaların; Cilt, akciğer, karaciğer hastalıkları ve romatizma gibi birçok rahatsızlığı tedavi edici etkisi bulunduğu bilinmektedir.Ayrıca kaplıcaların 5 bin yıllık geçmişe sahip olduğu belirtilmektedir.

Kaplıcalarda, cilt bakımı açısından faydalı olduğu belirtilen çamur banyoları, güzellik ve estetik için de tercih edilmektedir. Termal turizm için Afyonkarahisar’a gelen misafirler, kentin simgesi ‘Afyon Kalesi’ ve eteğindeki tarihi konakları da ziyaret ediyor. Dünyadaki 100 kadar Mevlevihane arasında, Konya’dan sonraki en önemli merkezlerden olduğu ifade edilen Afyonkarahisar Mevlevihanesi de şehrin önemli eserleri arasında yer alıyor.Böylece termal turizmin yanında kentin gezilebilecek çok fazla tarihi bölgesinin olması,sağlık turizmi açısından önemini bir kere daha gözler önüne seriyor.

Termal tesislerin günlük yatak kapasitesinin 25 bine ulaştığı bilinmektedir.2018 verilerine bakıldığında Ayonkarahisar 1 milyona yakın yerli ve yabancı turist ağırlamıştır.

Ayrıca termal otellerdeki kongre merkezleri, “kongre turizmi” alanında birçok kurum, kuruluş, sivil toplum örgütü ve firmaya ev sahipliği yapıyor. Şifalı çamuruyla ünlü Sandıklı’daki 2 bin yıllık Hüdai Kaplıcaları’na yurt içi ve yurt dışından gelen turistler, soğuk kış günlerinde çamur banyosu ve termal suda şifa arıyor.

Murat IŞIK