Skip links

Türkiye’de Sağlık Turizmi Verileri

Türkiye’de sağlık turizmi verileri her geçen yıl ivme kazanmakta. Bu durumun başlıca etkenleri arasında gelişen sağlık sistemleri ve Türkiye’de Avrupa’ya oranla daha uygun fiyatlı hizmetlerin yer alması ve yapılan yatırımlar yer almaktadır. Dünya üzerinde sağlık turizmi açısında önde gelen ülkeler ABD, Hindistan ve Tayland olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye ise sağlık turizmi açısında dünya da en çok tercih edilen beşinci ülke konumunda.

  • Türkiye’de Yıllara Göre Sağlık Turizmi Verileri

2020 Yılı Türkiye’de Sağlık Turizmi Verileri

Geçtiğimiz yıl Türkiye’yi sağlık turizmi için ziyaret eden ve sağlık hizmetlerinde faydalanan turist sayısı 1 milyon 300 bin olarak belirlendi. Termal Turizm Derneği Başkanı Yavuz Yılık 2020 yılında önceki yıla göre sağlık hizmeti almak için yurt dışından gelen hasta sayısında artış görüldüğünü ve bu durumun başlıca etkeninin Türkiye’nin Covid-19 salgınını önlemede başarılı olan ülkeler arasında yer almasından kaynaklandığını belirtti. Aynı zamanda Yılık 2020 yılında sağlık turizminde çok ziyaret edilen şehirlerin; İstanbul, Ankara, Antalya; İzmir, Erzurum ve Van olduğunu belirtti. Sağlık Turizmi amacıyla Türkiye’yi tercih eden ilk üç ülke ise sırasıyla şu şekilde Irak, Somali Federal Cumhuriyeti ve Suriye Arap Cumhuriyeti. Sağlık Turizminin 2020 yılında sağladığı gelir miktarı ise 1 milyar 975 milyon 52 bin dolar olarak gerçekleşmiş durumda.

2019 Yılı Türkiye’de Sağlık Turizmi Verileri

2019 yılında sağlık turizmi ve turist sağlığı kapsamında 662.087 hasta Türkiye’de sağlık hizmetlerinden faydalanmıştır. Sağlık Turizmi için Türkiye’yi tercih eden ilk üç ülke Irak, Azerbaycan ve Türkmenistan olarak belirlenmiştir. 2019 yılı sağlık turizminin geliri ise 1 milyar 65 milyon 105 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. Sağlık Turizmi amacı ile en çok ziyaret edilen şehirlerin başında İstanbul ve Antalya gelmektedir.

2018 Yılı Türkiye’de Sağlık Turizmi Verileri

Türkiye Sağlık Turizmi kapsamında 2018 yılında toplam 551.748 turiste ev sahipliği yapmıştır. Aynı yıl içerisinde Türkiye’ye sağlık hizmeti amacıyla uluslararası hastaların geldiği ilk üç ülke Azerbaycan, Irak ve Almanya olmuştur. Hastaların en çok tercih ettiği şehirler ise İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Erzurum ve Yalova olmuştur. 2018 yılında sağlık turizminden elde edilen gelir ise 1.110.843 bin dolar olarak belirlenmiştir.

Türkiye Sağlık Turizminde Öne Çıkan Şehirler

Dünyanın farklı kültür özelliklerine sahip toplumları için turizm için farklı öncelikler vardır. Bu farklılıklar dikkate alınarak farklı kesimler için farklı öncelikler ön plana çıkarılabilir. Örneğin Türkiye için Bursa, Afyon, Denizli şehirleri Termal doğal güzellikleri ile pazarlanabilirken İstanbul tarihi dokusu ve gelişmiş sağlık hizmetleri ile ön plana çıkmaktadır. Antalya ileri yaş turizmde İzmir ve bölgesi SPA ve Wellnes alanlarında ön plana çıkmaktadır. Türkiye’de sağlık turizmi potansiyeli en çok olan şehir İstanbul’dur. 2020 verilerine göre Türkiye’de sağlık turizmi için İstanbul, Antalya, İzmir, Bursa, Muğla, Ankara ve Aydın ön plana çıkan şehirler arasındadır.

Türkiye’de Sağlık Turizminde Öne Çıkan Klinikler Son yıllarda, saç ekimi ve lazer tedavisi için Antalya, İstanbul ve Ankara’yı ziyaret eden turist sayısında önemli artışlar olmuştur. Antalya ve İstanbul’da tedavi sayısı göz, diş ve estetik cerrahi alanlarında daha fazladır. 2020 yılı verilerine göre sağlık turistlerinin Türkiye’de en çok tercih ettiği kliniklerin sıralaması şu şekildedir; Kadın Hastalıkları, Göz, Göğüs, Genel Cerrahi, İç Hastalıklar, Ortopedi ve Travmatoloji, Tıbbı Onkoloji, Kardiyoloji, Kulak Burun Boğaz ve Üroloji’dir.

GAYE GÜLLÜ

KAYNAKÇA

https://www.antalyahomes.com.tr/turkiyede-saglik-turizmi#:~:text=Sa%C4%9Fl%C4%B1k%20turistlerinin%20T%C3%BCrkiye’deki%20en,Mu%C4
%9Fla%20ve%20Ayd%C4%B1n%20yer%20almaktad%C4%B1r.

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/912788

https://khgmacilveyurtdisisaglikdb.saglik.gov.tr/TR-61682/kamu-hastaneleri-yabanci-uyruklu-hastalar-ve-2019-yili-saglik-turizmi-verileri.html

İstatistiklerle Sağlık Turizmi Verileri Nasıl?

https://www.tursab.org.tr/haberler/tursab-saglik-turizmi-raporu_11430

https://www.aa.com.tr/tr/saglik/saglik-turizminde-dunyanin-parlayan-yildizi-turkiye-
/197931