Skip links

Sağlık Turizmi Lead Management (Lead Yönetimi)

CRM Müşteri Adayı (Lead) Nedir?

Bir CRM kavramı olarak bilinen lead, ticaret dünyasında sıklıkla kullanılan bir ifadedir. Lead ifadesinin Türkçe karşılığı müşteri adayı şeklindedir. Yani henüz müşteri kimliği oluşmamış ama potansiyel müşteri olabilecek kişileri temsilen kullanılmaktadır.

Müşteri adayı, potansiyel müşteri konumundadır, yani henüz müşteri olmamıştır. Müşteri ise satıcı için fırsata dönüşmüş, siparişte bulunmuş kesimi kapsamaktadır.

Lead Management (Lead Yönetimi)

Laed yönetimi, ‘müşteri edince sürecidir’ diyebilir. Lead Yönetimi satış ve pazarlama arasında köprü görevindedir. Lead yönetiminde, potansiyel müşterilerin niteliklerini belirleyici ve besleyici çalışmalar yapılır. Müşterilerle etkileşim kurulur. Kaliteli olduğu tespit edilen lead’lar için pazarlama kısmından satış kısmına geçiş sağlanmaya çalışılır.

Lead Management (Lead yönetimi) için;

  1.    Leadleri Yakalamak: Bilgi üretmek
  2.    Lead Nitelendirmesi ve Skorlaması: Leadleriniz satın alma döngüsünde hangi aşamadalar, satın alım yapmaya hazırlar mı? Uygunlar mı? Şirketinizle etkileşim içindeler mi?
  3.    Lead Nurturing: Leadlere içerik sunmak, leadleri içerikle beslemek, satın alma niyeti oluşmamış erken aşamadaki lead’ler için
  4.    Lead Düzenleme
  5.    Lead İzleme ve Raporlama: Satış ve pazarlama arasındaki döngüyü kapama
    Sağlık İşletmenizi Potansiyel Müşterilerle Bağlayın:
    Sayısal Pazarlama: Lead Generation programları ile hastaları çekmek ve dönüştürmek için en uygun stratejiyi tanımlayın,

İş Geliştirme: Ortak girişimler, iş birliğine dayalı ortaklıklar, bilgi aktarımı, eğitim programları aracılığıyla küresel bir tıp merkezi olun.

Paydaş İlişkileri: Uzun süreli Uluslararası iş birliği ve programlar geliştirmek için B2B ve B2G bağlantılarından yararlanın.

Markalaşma: Benzersizliğinizi geliştirin ve tıbbi mükemmellik konusunda ayırt edici bir konum oluşturun.

CRM ve Bakım Sonrası: Hastalarla sürekli bir ilişki geliştirin ve akut bakımın ötesinde tıbbi hizmetler sunmaya devam edin.

Görünürlük ve Dizin Listeleme: İletişim bilgilerinizi, şirket profilinizi ve logonuzu ve şirket biyografisini işletmelerin ve hastaların görüntülemesi için listeleyin.

Medya ve PR Aktiviteleri

Sağlık hizmetlerinde, kişiselleştirilmiş mesajlara ihtiyaç duyan çok sayıda kitle vardır.PR, her kitleye en uygun mesajı hedefler. Markanızı reklam yoluyla oluşturmak için hizmetimiz özelleştirilmiş medya planlaması ve satın almayı içerir.

Şirketlerle Tıe-Ups

Yıllık sağlık kontrolü, acil tıbbi tesisler, yerinde doktor ziyareti ve daha fazlası için çeşitli tanınmış kuruluşlarla bağlantı kurulabilir,

Doktor Tavsiyelerini Arttırın

Yönlendirmeler, iyi yapılandırılmış pazarlama planlarının önemli bir bölümüdür çünkü sadece tek başına veya uzmanlık pratisyenleri için değil, aynı zamanda doktor grupları, seçmeli ve kozmetik bakım ve sadece birkaç örnek olan diş hekimliği uygulamaları için de büyük faydalar sağlarlar.
Gerçek dünyada, profesyonel yönlendirmeler büyük ölçüde ilişkiler üzerine kuruludur. İlişki kurmak güvenilirlik, satış becerileri ve disiplin gerektirir.

Kaynakça: https://www.iienstitu.com/blog/lead-nedir-ne-icin-kullanilir?locale=tr