Skip links

Türk Doktorların Başarıları

TÜRK DOKTORLARININ BAŞARILARI

Son yıllarda uluslararası sağlık alanında Türkiye’nin ismi başarılı doktorlarımız sayesinde sık sık anılmakta. Doktorlarımız yaptıkları zorlu ameliyatlar, buluşlar, yayınladıkları zengin içerikli makaleler ve layık görüldükleri ödüllerle her geçen gün yeni bir başarıya imza atıyorlar.

  • İLK TAM YÜZ NAKLİ

Dünyanın ilk başarılı tam yüz nakli 21 Ocak 2012’de Akdeniz Üniversitesi hastanesinde Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından gerçekleştirilmiştir.

Prof. Dr. Ömer Özkan’ın başarıları yalnızca bunla sınırlı değildir. Ünlü cerrah ayrıca Türkiye’deki ilk çift kol naklinin altına da başarıyla imzasını atmıştır.

  • DÜNYANIN EN İYİ DOKTORLARI İLK 5’TE 3 TÜRK DOKTOR

Houston’da 2006 yılında açıklanan dünyanın en iyi doktorları listesinde üç Türk doktorumuz ilk beşte yerini aldı. 20 bin doktorun arasından seçilen Prof. Dr. Atilla Erten, Prof. Dr. Gülçin Ergun ve Dr. Ali Tarkan Dural’ın uzmanlık alanları ise gastroenteroloji olarak biliniyor. 

  • BEYİN HÜCRELERİNİN ÖLÜMÜNÜ ENGELLEYEN TEDAVİ

Dr. Murat Digiçaylıoğlu beyin kanaması geçiren bir kişinin beyin hücrelerinin ölmesini engellemenin bir yolunu bularak sağlık dünyasında büyük bir başarıya imza attı. Amerikan Naturel Dergisi de bu önemli çalışmaya yer vermeyi ihmal etmedi. 

  • KALP KRİZİNİ ÖNCEDEN HABER VEREN ELEKTRONİK ÇİP

 “Altın Neşter” lakabı ile tanınan Prof. Dr. Tayfun Aybek, kalp krizini önceden haber veren bir elektronik çip geliştirdi. Dünyaca ünlü doktor ayrıca robot teknolojisi kullanarak yaptığı kalp ameliyatlarıyla da tanınıyor.  

  • TÜRKİYE KÖK HÜCRE NAKLİNDE AVRUPA’DA İLK BEŞTE

Son yıllarda kemik iliği nakli Türkiye’de nicelik ve nitelik bakımından oldukça gelişmiştir. Kök hücre naklinde ülkemiz Avrupa’da ilk beş ülke içerisine girmiştir. Günümüzde 90’nın üzerinde nakil merkezi ve uluslararası akredite merkezlerimiz bulunmaktadır.

  • YÜZYILIN BEYİN CERRAHI

Dünyada modern beyin ve sinir cerrahisinin kurucusu Prof. Dr.Gazi Yaşargil’dir. Yaşargil, beyin cerrahisinde mikrocerrahinin kullanılmasındaki önemli katkılarından dolayı ‘’Yüzyılın Beyin Cerrahı’’ ünvanına layık görülmüştür.

  • KADAVRADAN İLK RAHİM NAKLİ

Prof.Dr. Ömer Özkan, dünyada kadavradan ilk rahim naklini gerçekleştirerek bir ilkin altına daha imzasını atmıştır.

  • DAHİ TÜRK

Dünyaca ünlü Science bilim dergisi tarafından “2010 Yılının En Büyük 10 Buluşunu Yapan İsimler” arasında gösterilen Prof. Dr. Murat Günel, insanı diğer canlı türlerinden ayırarak zeka oluşumuna zemin hazırlayan geni keşfetmiştir. ‘’Dahi Türk’’ olarak tanınan Günel bu keşifle beyinsel hastalıkların engellenmesinde kritik bir rol oynamıştır.

  • KALP PİLİNE ALTERNATİF

Prof. Dr. Tolga Aksu kalp pili takılmadan yapılanCardioneuroablasyon’’ isimli yeni bir teknik geliştirdi. Ablasyon yoluyla uygulanan yeni tedavi seçeneği birçok hasta üzerinde başarılı sonuçlar verdi ve araştırma makalesi olarak yayımlandı.