Skip links
VENEER KRON KAPLAMA

Veener Kron kaplama hasarlı ve eksik dişlerin restoresinde oldukça uzun yıllardır kullanılan sabit protez uygulamalarıdır. Uzun yıllardır kullanılan bu tedavi yöntemi ile dişlerin ömür boyu sağlıklı ve doğal kalması hedeflenmektedir. Diş dokusunun kaybolduğu, diş tedavi yöntemlerinin tükendiği durumlarda kullanılan Veener Kron uygulamaları sayesinde bireyler zarar görmüş diş yapısını düzeltme fırsatı bulmuş olurlar.

Veneer Kron Kaplama Ne Demek?

Veneer terimi anlam olarak bir yüzeyin ince olarak kaplanması anlamına gelmektedir. Diş tedavilerinde kullanılan Veener Kron ise yüzeyi seramik ya da porselen kaplı metal destekli kron anlamına gelmektedir.

Güncel olarak kullanılan Veneer Kron yöntemleri şu şekildedir;

  • Full veya Tam Veneer: Ağız içerisinde görünen tüm yüzeylerin porselen ile kaplanması işlemidir. Bilinen diğer adı metal destekli porselendir.
  • Yarım Veneer: Günümüzde çok sık tercih edilmeyen bu tedavi yöntemi klasik metal kaplamaların ön yüzünde estetik meteryaller bulunmaktadır.
  • Laminate veneer: Son dönemlerde oldukça popüler bir uygulama haline gelen bu uygulama ile dişlerin ön yüzü ince porselen kabuklarla kaplanarak kişinin dişlerine oldukça estetik bir görünüm kazandırılır.

Modern diş hekimliğinde kron yapımında kullanılan birçok materyal bulunmaktadır. Bu materyalleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Metal Kron
  • Jaket Kron
  • Metal Destekli Porselen Veneer Kron
  • Metal Desteksiz Tam Seramik Kron
  • Zirkonyum Destekli Porselen Veneer Kron

Diş tedavilerinde gerek estetik bir görünüm gerekse de sağlık için sıkça tercih edilen Veneer Kron kaplama uygulaması birçok nedenden dolayı tercih edilebilir. Bu nedenlerden en önemlileri arasında; zarar görmüş tedavileri mümkün olmayan dişlerin kurtarılması, dişlerin zamanla aşınması ve zarar görmesini engellemek, gülüş estetiğini arttırmak, diş eti rahatsızlıklarının önlenmesi gibi nedenler sayılabilmektedir.

Veneer Kron kaplamalarının ömrü kullanıcının kaplamalarına değer vermesi ile doğru orantılıdır. Kişi işlem sonrasında dişlerinin bakım ve temizliğini özenle yapması gerekmektedir. Veneer Kronlar sağlıklı bir ağızda 10-15 yıl kadar kullanılabilirler. Bu süre içerisinde kişiler mutlaka yılda 1 kez diş hekimlerini ziyaret etmeli ve kontrollerini aksatmamalıdırlar.

Hasta Yorumları 🙂

Bize Ulaşın

290 Maryam Springs 260,Courbevoie, Paris

Email: hello@liquid-themes.com

Phone: +47 213 5941 295