Skip links
DİŞ ESTETİĞİ

Diş estetiği diş sağlığı ve estetiğinin aynı çatı altında buluştuğu bir alandır. Dişler insan yüzünde en dikkat çeken yapılardır. Bu nedenle dişlerin estetik olması birçok insan için oldukça önemlidir. Zamanla aşınan, zarar gören, sararan veya çatlayan dişler bireylerin gündelik hayatlarını zor duruma sokmakla birlikte diğer yandan estetik olmayan bir görünüme neden olurlar. Dişlerde oluşan bu görüntü bireylerde özgüven eksikliği, kendini beğenmeme gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Ayrıca tüm bunlara ek olarak sağlıksız ve bozuk bir diş yapısı bireylerin konuşmalarına dahi engel olabilmektedir.

Diş estetik tedavileri bu noktada bireylerin yaşadıkları sorunların çözümü olarak sunulmaktadır. Çok çeşitli diş estetik tedavileri ile sağlıklı ve doğal görünüme sahip dişlere sahip olmanın önü açılmıştır. Diş estetik tedavilerinde amaç bireylere sağlıklı ve doğal bir gülüş verebilmektir.

Günümüzde gelişen tıp teknolojileri ile birçok diş estetiği tedavisi kolaymış ve herkes için ulaşılabilir bir noktaya gelmiştir.

Diş Estetiği Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Estetik diş hekimliği ile dişlerimizi güzel göstermek ve rahat gülebilmek için günümüzde yapılabilecek çok fazla alternatifi bulunmaktadır. Doğru tespit ile soruna yönelik minimal tedavi ile maksimum estetik sağlanabilmektedir.

Estetik diş hekimliği hizmetine;

 1. Ön dişlerinizde form ve büyüklük açısından asimetri olduğu durumlarda
 2. Ön dişleriniz arasında konuşmanızı da olumsuz etkileyen boşluk (diastema) varsa
 3. Dişlerinizin renginden memnun değilseniz
 4. Dişlerinizde çapraşıklıklar ve/veya düzensizlikler varsa
 5. Daha önceden yapılan işlemlerin (kuron, köprü veya dolgular) görüntüsü hoşunuza gitmiyorsa veya doğal olmadıklarını düşünüyorsanız
 6. Fotoğraflarınızda ağzınızı kapatmak zorunda kalıyorsanız
 7. Toplum içinde gülerken ağzınızı elinizle kapatma ihtiyacı gibi durumlarda ihtiyaç duyulmaktadır.

Diş Estetiği için Nelere Dikkat Edilir?

Diş estetiğinde ilk önce yüz hattınızın hangi geometrik şekle uyduğu tespit edilerek başlanır. Kişinin yüzündeki hatlar dişin hangi formda seçilmesi gerektiğinin şifrelerini içerir. Erkek ve kadın anatomisi birbirinden farklıdır. Erkeklerde yüz hatları daha keskin ve belirgindir. Alın burun, çene ucu orantısı kadın yüzüyle farklılıklar gösterir. Bu nedenle estetik tasarımı gerçekleştirilirken bu tarz farklılıkların ön plana tutulması gerekmektedir. Diş estetiği tasarlanırken başlıca dikkat edilmesi gerekilen unsurları;

 • Yüz hatları
 • Cinsiyet
 • Yaş
 • Gülüş simetrisi
 • Dişlerin sıralanışı ve renkleri
 • Dudaklar
 • Dişetleri

Olarak sıralamak mümkündür.

Porselen dolgu yöntemi, dişte kaybolan minerallerin yerine bondingleme adı verilen bir yöntemle bu dolgu maddesinin yapıştırılması ve böylece çürükten veya aşınmadan dolayı kaybedilmiş maddenin yerine porselen inley veya onleyler denilen maddelerin konulmasına dayanır. Bunun için diş hekimliğinde Cad-Cam adı verilen bir bilgisayar tekniği kullanılmaktadır.

Poselen lamineler dişin yüzeyinde sadece mine tabakasında yapılan aşındırmalarla bazı durumda hiç aşındırma yapmaksızın diş yüzeyine uygulanan yaprak seramiklerdir. Özel üretilen bir yapıştırıcı ile dişlere sabitlenen bu laminalara hem tedavi açısından hem de estetik olarak sonuç alınmasını sağlar. Yapıştırılmadan önce her türlü kırılmaya karşı hassas olan bu maddeler dişe yapıştırıldıktan sonra mükemmel bir sağlamlık ve dayanıklılık kazanır.

Koyu metal amalgam dolgular zaman içinde aşındıklarından değiştirilmeli gerekir; ayrıca dişin çatlayıp ayrılmasına neden olabilirler. Diş rengindeki dolgular doğal dişiniz ile renk olarak çok uyumlu olduklarından, neredeyse fark edilmezler. Buna ek olarak gümüş dolgulardan daha güçlü ve uzun ömürlüdürler.

Dişlere doğal görünümünü sağlayan ışık geçirgenliğidir. Metal – Seramik kuronlarda alt yapıdaki metal nedeniyle ışık kırılması olmakta ve dişler mat görünmektedir. Zirkonyum kuronların ışık geçirme özelliği doğal dişe yakın olduğu için dişlerin görünümü yapaylıktan uzaklaşmaktadır. Metal destekli porselenler, zamanla dişetlerinde koyu renkli bir çizgi oluşturabilmektedir. Zirkonyum Diş, uzun yıllar dişeti ile bütünlüğünü koruyarak daha doğal bir görünüm oluşturmaktadır.

Bonding dişteki kırık ve çatlakları onarmanın ya da özellikle ön dişlerde şekil ve renk değiştirmek için kullanılır. Bonding küçük alanlar üzerinde etkilidir çünkü daha geniş alanlar kırılmaya müsaittir.

Hasta Yorumları 🙂

Bize Ulaşın

290 Maryam Springs 260,Courbevoie, Paris

Email: hello@liquid-themes.com

Phone: +47 213 5941 295