Skip links

KAPALI YÖNTEM DAR KANAL AMELİYATI

Sık sık bel fıtığı ile karıştırılan belde dar kanal hastalığı doğuştan gelen rahatsızlıklar, bel fıtığının etkileri, artan yaş ya da hareketsiz bir yaşam tarzı nedeniyle ortaya çıkabilmektedir.

Omurganın dengesinin bozulmasıyla birlikte omurilik kanalı daralır. Bu da hastada:

  • Kalça ve bacaklarda ağrı
  • Yol yürümekte zorluk
  • Dik oturamama
  • İdrar kaçırma

gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

Yaş ilerledikçe özellikle de 50 yaşını geçmiş bireylerde görülen bu rahatsızlığa gençlerde de rastlamak mümkündür. Gelişen tıp sayesinde ileri yaştaki hastalarda, kalp, diyabet, hipertansiyon bulunan kişilerde bu hastalığın tedavisi rahat bir şekilde yapılabilmektedir.

Tedavi

İlk önce hastaya detaylı bir tarama yapılarak tanı konur. Bunun için manyetik rezonans görüntüleme, kan testleri, sinir ileti çalışmaları ve bilgisayarlı tomografi yapılır. Daha sonra hastanın durumuna göre nasıl bir tedavi uygulanacağına karar verilir.

Cerrahi müdahaleler yapılabileceği gibi özel aygıtlarla bel kaslarını güçlendirecek germe egzersizleri de yapılabilir. Kanal daralması ileri derecedeyse omurilik zarı çevresine enjeksiyonlar da yapılabilir. Şikayetler fizik tedaviye ve yapılan işlemlere rağmen geçmezse ameliyat tercih edilir.  

Belde Dar Kanal Ameliyatı

Mikrocerrahi yöntemi sayesinde ufak kesi açılarak ameliyat daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Kapalı yöntemle omurgalar arasındaki faset eklemlerin içine girilerek kanalın darlığı giderilebilir.

Belde Dar Kanal Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasıda 1 gün içerisinde hastalar taburcu edilir. Evde 1 haftalık istirahat verilir. Bu süreçte hastalar kendilerine verilen egzersizleri yaparlar. İkinci haftada normal hayata dönülebilir. 

Hasta Yorumları 🙂

Bize Ulaşın

290 Maryam Springs 260,Courbevoie, Paris

Email: hello@liquid-themes.com

Phone: +47 213 5941 295