Skip links

Doç. Dr. Ahmet İslam

REVİZYON RİNOPLASTİ

Doç. Dr. Ahmet İslam

Doç. Dr. Ahmet İslam  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Uzmanlık eğitimini S.B Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz bölümünde tamamladıktan sonra iki yıl süreyle Tokat Dr. Cevdet Aykan Hastanesinde KBB Uzmanı ve Başhekim yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2003-2011 yılları arasında S.B Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB Kliniğinde uzman doktor olarak çalıştı. Bu süreçte, nazal valv cerrahisi ile ilgili kendi geliştirdiği teknik 2008 yılında uluslararası saygınlığıyla bilinen Laryngoscope dergisinde yayınlandı. Ayrıca septum perforasyonu ile ilgili yaptığı çalışması 2009 yılında yine uluslararası saygınlığıyla bilinen American Journal of Rhinology & Allergy dergisince kapak yapıldı. 2011 yılında doçentlik ünvanı alan Ahmet İslam, 2012- 2018 yılları arasında Özel İstanbul Koşuyolu Medipol Hastanesinde çalıştı. 2018 yılı Eylül ayından beri kendi özel kliniğinde çalışmalarına devam etmektedir. 

ÖZEL İLGİ ALANLARI

 • Rinoplasti (Burun Estetiği)
 • Revizyon Rinoplasti (Düzeltme Burun Estetiği)
 • Fonksiyonel Burun Cerrahisi(Septoplasti, Nazal Valv Cerrahisi, Konka Cerrahisi)
 • Septum Perforasyonu Onarımı
 • Endoskopik Sinüs Cerrahisi (Nazal Polip, Kronik Sinüzit, Burun Kitleleri Cerrahisi)
 • Horlama ve Uyku Apnesi Cerrahisi
 • Alerji

BİLİMSEL KURULUŞLARA ÜYELİKLER

 • Fasiyal Plastik Cerrahi Derneği
 • Türk Rinoloji Derneği
 • Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği
 • Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği
 • UYKUDER Uyku Derneği

Caddebostan İskele Sokak No 12/8 Caddebostan, Kadıköy, İstanbul

Revizyon Rinoplasti (Düzeltme Burun Estetiği)

Bir önceki rinoplasti ( burun estetiği) ameliyatının istenmeyen sonuçlarını gidermek için yapılan ameliyattır. Terminolojide bazı tartışmalar vardır. Bazılarına göre cerrahın kendi yaptığı ameliyatın olumsuz sonuçlarını düzeltmek için yapılan ikinci ameliyata revizyon rinoplasti, başka cerrahlarınkini düzeltmeye sekonder rinoplasti denir. Ancak yaygın kullanımı ilk ameliyatı kim yaparsa yapsın ikinci veya daha fazla yapılan düzeltme burun estetiği ameliyatlarına revizyon rinoplasti (sekonder rinoplasti) denir.

Ne yazık ki rinoplasti ameliyatı her hastada olumlu sonuçlanmamaktadır. Burun ucu sıkılmış-daralmış, geniş, asimetrik, düşük, sarkık veya aşırı kısalmış ve kalkık (domuz burnu) görünümde olabilir. Burun delikleri asimetrik veya geniş olabilir. Burun yan duvarlarında çökme (alar kollaps) ve nefes alma güçlüğü olabilir.

Merak Edilen Konular?

İlk ameliyatın sonuçlarının tam oturması ve revizyonda nerelere müdahale yapılacağının doğru tespiti için 1 yıl beklenmelidir

Greftler; burna şekil vermede zaman zaman kullandığımız yapı elemanlarıdır. Gerektiğinde öncelikle burun desteğini bozmamak kaydı ile septum kıkırdağından, yoksa kulak, o da yeterli gelmeyecekse veya yapısal destek gereken majör revizyonda kişinin kendisinden aldığım kaburga kıkırdağını kullanıyorum. Primer rinoplastide neredeyse her zaman greft ihtiyacının tamamı septum kıkırdağından sağlanabilirken, revizyon rinoplastilerde deformitenin kapsamına göre çoğu zaman kulak veya kaburga kıkırdağı gerekmektedir.

Burun septum kıkırdağında geride 1,5 cm lik L şeklinde destek bırakmak kaydıyla geride kalan kıkırdak alınabilir. Septum kıkırdağı hem ameliyat sahasında olduğu ve ilave kesi gerekmediği, hem kolay şekil verilebildiği hem de yapısal destek oluşturabildiği ve şeklini koruduğu için öncelikli tercihimdir. Ancak revizyon rinoplastilerde sıklıkla önceki ameliyatlarda septum kıkırdağı kullanıldığı için geriye bırakılan kıkırdak yetersizdir.

Kulaktan kıkırdak alırken kulağın ön yüzü veya arka yüzünden kesi yapılabilir. Kulak kıvrımlarına denk getirildiğinden iyileşme sonrasında kesiler fark edilmez. Kulağın sadece çukur yerindeki kıkırdak alındığından kulak şeklinde herhangi bir değişiklik olmaz. Duymaya herhangi bir olumsuz etkisi olmaz. İhtiyaca göre bir ya da iki kulaktan da greft alınabilir.

 Kaburga kıkırdağı ise 7. kaburganın göğüs kemiğine birleştiği kıkırdak kısmından alınır. Yaklaşık 2-3 cm lik kesi ile kaburga kıkırdağına ulaşılır ve gereken büyüklükte kıkırdak alınır.

Revizyon Rinoplasti; genel anestezi, lokal anestezi veya intavenöz sedasyon dediğimiz tam uyutulmadan yapılabilir. 1-1,5 saati geçmeyecek ameliyatlar lokal veya sedasyonla yapılabilir. Tercihim, hem hastanın konforu hem de benim rahat çalışabilmem için genel anestezidir. Kaldı ki genel anestezi günümüzde gerek deneyimli anestezi uzmanlarının artışı gerekse anestezi cihazları ve ilaçlarındaki gelişmelerle çok daha güvenli hale gelmiştir. 

Revizyon Rinoplasti sonrası hafif-orta düzeyde ağrı olabilir. Bu ağrılar normal ağrı kesicilerle kolaylıkla giderilebilir.

Ameliyat süresi burnun şekline, neler yapılacağına ve yaklaşıma göre 1-4 saat sürer. Greft ihtiyacı septum dışında kulak veya kaburgadan karşılanacaksa süre daha da uzayabilir. Minör revizyonlar genelde 30-60 dakika sürer.

Revizyon rinoplastinin riskleri primer rinoplastiye göre daha yüksektir. Skar dokusu oluşumu, greftlerde kayma, yetmezlik, şişliklerin uzun sürmesi, daha sıktır.